Чистење и одржување:

Чистење на дамките во домот

Етерични масла и чистење на животниот простор

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Јонизирање на воздухот

Ослободете се од алергијата во домот

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Чистење на подни облоги

Одржување и чистење на персиски тепих

Како против таложење на прашина?

Постапување со старинскиот мебел

Ослободете се од молците во плакарот

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Совети за чиста бања

Сјајни и проточни славини

Природни средства за чистење

Совети за чистење на уреди за готвење

Мали совети за чистење

Траги од вода на дрвен мебел

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Отстранување на боја од дрвенаријa

Олеснете го миењето на прозорците

Места во домот на кои се таложат бактериите

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Проблем на мирис на мувла кај машина за перење алишта

Чистење на технички уреди

Отстранување на мувла со средство за белење

Чистење на тастатура

Одржување на мебел од масивно дрво

Чистење на клима-уред

Одржување на мебел од бамбус, трска и ратан

Оцет – универзално средство за чистење

9 корисни совети

Oслободете се од кујнски молци

Чистење и одржување на душек

Третирање на масни дамки на ѕидот

5 мали совети за чистење

Природни средства за одзатнување на одводите

Справување со влагата во домот

Природно парфимирање на домот

Совети за побрзо чистење

Чистење на еко-кожа

Совети за чистење после бојадисувањето

Со чиста кујна против бактериите

Чистење и одржување на предмети од бакар

Одржување и чистење на медијапан

Чистење на глава на туш

Млекото како средство во домаќинството

Оризот како средство во домаќинството

Мали тајни за отстранување на лоши мириси

Кеса со вода за терање на мувите

Ацетонот како средство за чистење на дамки

Ослободете се од мушичките

Употреба на медицинскиот алкохол во домот

Чистење на дамки од лепак

Употреба на кората од портокал во домот

Како да го искористите талогот од кафе

Исчистете го тепихот од урината од мачка

Извори на мувла во кујната

Со лимонтус до зголемен век на машината за перење

Одледување на замрзнувачот

Чистење на каменец од машината за миење садови

Природно средство за чистење на инокс

Чистење на метален филтер кај аспиратор

Совет за чистење на садоперот од бигор и нечистотии

Чистење на прашина од уметнички слики

Отстранување на налепници

Одлепување на тапети

Како против мирисот од лак и боја?

Проветрување на домот

Со омекнувач против прашината

Подигнат паркет

Што не треба да се мие во машина за садови?

Одзатнување на мијалник со сода бикарбона и оцет

Чистење свеќник од восок

Отстранување на дамки од топлина

Природен начин на перење на тепих

Совети за чистење на ѕидот

Направете средство за дезинфекција на бањата

Влијание на етеричните масла

Репарирање на дрвен мебел со орев

Како да заблеска дрвото

Чистење на восок од дрвена површина

Чистење на рерната без хемикалии

Негативни ефекти од влагата во домот

Босилек против комарци

Чистење на дамки на софа од микрофибер

Што да се прави при поплава во домот?Совети за чиста бања


• Повеќето средства за избелување се агресивни и ја нагризуваат површината, па затоа не ги оставајте предолго.

• Кадата никогаш не ја чистете со агресивни средства, бидејќи тоа го нагризува емајлот, а постои и реална можност подоцна хемикалиите да делуваат нагризувачки на кожата додека се капете. За оваа намена подобро употребувајте природни средства: сол, оцет и лимонов сок.

• Керамичките плочки ќе останат сјајни доколку повремено ги истриете со крпа натопена со алкохол, а потоа да ги исполирате со сува крпа.

• Ако фугите помеѓу плочките се бели и со тек на времето се извалкале, можат да се исчистат со стара четкичка за заби и некое средство за белење на алишта. Со благо триење со четкичката нечистотијата ќе исчезне.

• Со четка за заби која сте ја натопиле во салмијаков раствор* ќе може да ја исчистите и најголемата нечистотија на фугите помеѓу керамичките плочки. После чистењето, плочките добро исперете ги со вода.
*
Салмијакот уште е познат како нишадор, а хемиското име му е амониум хлорид - NH4Cl


• Доколку плочките изгубиле сјај и станале мат, силно истријте ги со стуткана хартија натопена во салмијаков раствор.

• После капењето или туширањето кадата, мијалникот или туш-кабината најдобро е да се исперат со вода и сунѓер за да не останат грди рабови од сапуница.

• Никогаш не мешајте го средството за чистење на санитарии кое содржи хлор со оцет или со некои други кисели средства. Ќе се случи хемиска реакција при која се ослободува и отровен гас што може да ја оштети исчистената површина, но е уште поопасно за здравјето доколку се вдишат отровните пареи.

• Оцетот и лимоновиот сок се најделотворни при отстранување на каменецот од славините. Оцетот исто така се употребува и за чистење на перлаторот на славината. (повеќе ...)

• Мувлата во бањите е прилично честа појава. За да се спречи (или намали) бањата треба почесто да се проветрува.