Чистење и одржување:

Чистење на дамките во домот

Етерични масла и чистење на животниот простор

Овлажувач на воздухот за поздрав дом

Јонизирање на воздухот

Ослободете се од алергијата во домот

Чистење и одржување на мебел од природна кожа

Чистење на подни облоги

Одржување и чистење на персиски тепих

Како против таложење на прашина?

Постапување со старинскиот мебел

Ослободете се од молците во плакарот

Десет чекори до плакар со пријатен мирис

Совети за чиста бања

Сјајни и проточни славини

Природни средства за чистење

Совети за чистење на уреди за готвење

Мали совети за чистење

Траги од вода на дрвен мебел

Отстранување на непријатни мириси во фрижидерот

Отстранување на боја од дрвенаријa

Олеснете го миењето на прозорците

Места во домот на кои се таложат бактериите

Вратете го сјајот на сребрените предмети

Проблем на мирис на мувла кај машина за перење алишта

Чистење на технички уреди

Отстранување на мувла со средство за белење

Чистење на тастатура

Одржување на мебел од масивно дрво

Чистење на клима-уред

Одржување на мебел од бамбус, трска и ратан

Оцет – универзално средство за чистење

9 корисни совети

Oслободете се од кујнски молци

Чистење и одржување на душек

Третирање на масни дамки на ѕидот

5 мали совети за чистење

Природни средства за одзатнување на одводите

Справување со влагата во домот

Природно парфимирање на домот

Совети за побрзо чистење

Чистење на еко-кожа

Совети за чистење после бојадисувањето

Со чиста кујна против бактериите

Чистење и одржување на предмети од бакар

Одржување и чистење на медијапан

Чистење на глава на туш

Млекото како средство во домаќинството

Оризот како средство во домаќинството

Мали тајни за отстранување на лоши мириси

Кеса со вода за терање на мувите

Ацетонот како средство за чистење на дамки

Ослободете се од мушичките

Употреба на медицинскиот алкохол во домот

Чистење на дамки од лепак

Употреба на кората од портокал во домот

Како да го искористите талогот од кафе

Исчистете го тепихот од урината од мачка

Извори на мувла во кујната

Со лимонтус до зголемен век на машината за перење

Одледување на замрзнувачот

Чистење на каменец од машината за миење садови

Природно средство за чистење на инокс

Чистење на метален филтер кај аспиратор

Совет за чистење на садоперот од бигор и нечистотии

Чистење на прашина од уметнички слики

Отстранување на налепници

Одлепување на тапети

Како против мирисот од лак и боја?

Проветрување на домот

Со омекнувач против прашината

Подигнат паркет

Што не треба да се мие во машина за садови?

Одзатнување на мијалник со сода бикарбона и оцет

Чистење свеќник од восок

Отстранување на дамки од топлина

Природен начин на перење на тепих

Совети за чистење на ѕидот

Направете средство за дезинфекција на бањата

Влијание на етеричните масла

Репарирање на дрвен мебел со орев

Како да заблеска дрвото

Чистење на восок од дрвена површина

Чистење на рерната без хемикалии

Негативни ефекти од влагата во домот

Босилек против комарци

Чистење на дамки на софа од микрофибер

Што да се прави при поплава во домот?Одлепување на тапетиДоколку сте решиле да ги извадите тапетите од ѕидот, треба да знаете дека постапката на одлепување честопати знае да биде макотрпна.

Постојат случаи кога тапетите практично сами се одлепуваат, но тие се ретки. Затоа, најчесто за постапката на одлепување ќе биде потребна вода и оцет. Исто така, потребна е прскалка, сунѓер, а може да послужи и чистач на пареа.

На почетокот, пробајте како се однесуваат тапетите - одлепете мал дел од дното на ѕидот и пробајте на влечете на врв. Потоа, проверeте дали долниот дел од тапетот останува залепен за ѕид. Ако тоа се случува, престанете да го влечете тапетот бидејќи залепениот остаток ќе треба да се вади со шпакла.

Доколку заклучите дека тапетите не се одлепуваат, ќе треба да ги наквасите. Најдобро е да набавите голема прскалка и во неа да ставите топла вода (на пет литри вода ставете 3 чаши оцет) и малку течност за миење садови.Попрскајте го ѕидот и почекајте неколку минути за да тапетите ја впијат водата. Пробајте да ги одлепите, и ако се одлепуваат, со исто количество на течност прскајте и на останатите делови од ѕидот. Во спротивно, зголемете го количеството сè додека не го пронајдете вистинското.
Прскајте дел по дел од ѕидот - ако тапетите премногу ги наквасите и оставите, тие ќе испукаат, што ќе го зголеми времето на вадење. Исто така, не треба и предолго да се остават тапетите бидејќи ќе се исушат и треба потоа повторно да се прскаат.

За натопување на понедостапните делови од тапетите, употребете сунѓер. Ако при одлепување тапета кочи, употребете шпакла.